Skip to content

1239 Brandywine DrVineland, NJ 08361

Built 2005

Last Sale Price
$168,400
Last Sale Date
Jan 25, 2005

Property Information

Block7201
Lot65
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,652
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
28%
Improvement Value:$123,100
72%
Total Assessment$170,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,416+0.7%
2024$5,380+5.0%
2023$5,125+2.9%
2022$4,979+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$168,400
DeedBook 2805, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 2005