Skip to content

5257 Trento Ave(Block 7401 Lot 11)Vineland, NJ 08361

Built 1900
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 5, 2008

Property Information

Block7401
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description2S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,872
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
22%
Improvement Value:$159,400
78%
Total Assessment$204,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,508+0.7%
2024$6,465+5.0%
2023$6,159+2.9%
2022$5,983+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900