Skip to content

4875 Trento AveVineland, NJ 08361

Built 1990

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jul 28, 2006

Property Information

Block7401
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,296
Acreage0.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,700
27%
Improvement Value:$119,200
73%
Total Assessment$163,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,219+0.7%
2024$5,184+5.0%
2023$4,938+2.9%
2022$4,797+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 4006, Page 9850

Property Built

Built

Year Built: 1990