Skip to content

2950 Independence CtVineland, NJ 08361

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 2, 1980

Property Information

Block7402
Lot18
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage940
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,900
26%
Improvement Value:$73,700
74%
Total Assessment$99,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,921+0.7%
2024$2,900+5.4%
2023$2,751+3.2%
2022$2,665+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958