Skip to content

5426 Ascher RdVineland, NJ 08361

Built 1957

Last Sale Price
$117,500
Last Sale Date
Dec 15, 2020

Property Information

Block7402
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage880
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,100
31%
Improvement Value:$57,900
69%
Total Assessment$84,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,425+0.8%
2024$2,407-4.9%
2023$2,531+2.9%
2022$2,459+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$117,500
Sq Ft880DeedBook 4203, Page 5346Recorded1/15/2021

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 2666, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1957