Skip to content

5671 Independence RdVineland, NJ 08361

Built 1955

Last Sale Price
$127,500
Last Sale Date
Oct 27, 2005

Property Information

Block7405
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage836
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,100
35%
Improvement Value:$49,100
65%
Total Assessment$75,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,144+0.7%
2024$2,129+5.6%
2023$2,016+3.3%
2022$1,951+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 2883, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1955