Skip to content

2846 Union RdVineland, NJ 08361

Built 1957

Last Sale Price
$248,500
Last Sale Date
Apr 17, 2023

Property Information

Block7403
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,126
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,400
23%
Improvement Value:$90,100
77%
Total Assessment$116,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,709+0.7%
2024$3,685+36.0%
2023$2,709+3.2%
2022$2,624+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$248,500
Sq Ft1,126DeedBook 4241, Page 1934Recorded4/28/2023

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft1,126DeedBook 4232, Page 6532Recorded9/19/2022

Property Sale

Sale
$30,000
Sq Ft1,126DeedBook 4225, Page 5332Recorded4/13/2022

Property Built

Built

Year Built: 1957