Skip to content

5581 Independence RdVineland, NJ 08361

Built 1955

Last Sale Price
$78,900
Last Sale Date
Jul 28, 2000

Property Information

Block7409
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage830
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,600
38%
Improvement Value:$64,100
62%
Total Assessment$102,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,270+0.7%
2024$3,248+5.0%
2023$3,094+2.9%
2022$3,006+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$78,900
DeedBook 2452, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1955