Skip to content

105 Burns AveVineland, NJ 08360

Built 1950

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Aug 13, 2021

Property Information

Block7501
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page75

Building Details

Building Class16
Description1S-S-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage996
Acreage0.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,400
25%
Improvement Value:$109,100
75%
Total Assessment$145,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,633+0.7%
2024$4,602+5.0%
2023$4,384+49.8%
2022$2,927+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft996DeedBook 4214, Page 1063Recorded8/19/2021

Property Sale

Sale
$80,000
Sq Ft996DeedBook 4202, Page 9460Recorded12/31/2020

Property Built

Built

Year Built: 1950