Skip to content

147 Burns AveVineland, NJ 08360

Built 1925

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jun 10, 2021

Property Information

Block7501
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page75

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage720
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,400
41%
Improvement Value:$52,300
59%
Total Assessment$88,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,824+0.7%
2024$2,806+5.0%
2023$2,673+2.9%
2022$2,596+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
Sq Ft720DeedBook 4211, Page 4393Recorded6/25/2021

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 2631, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1925