Skip to content

1684 Sheridan AveVineland, NJ 08361

Built 1925

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Mar 5, 2004

Property Information

Block7601
Lot19
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage904
Acreage1.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,500
37%
Improvement Value:$79,200
63%
Total Assessment$125,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,002+0.7%
2024$3,976+5.0%
2023$3,787+2.9%
2022$3,679+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 2728, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1925