Skip to content

266 Burns AveVineland, NJ 08360

Built 1951

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Sep 14, 2011

Property Information

Block7110
Lot36
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page75

Building Details

Building Class15
Description1S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage896
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,800
31%
Improvement Value:$55,200
69%
Total Assessment$80,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,547+0.7%
2024$2,530+5.0%
2023$2,410+2.9%
2022$2,342+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4085, Page 1806

Property Built

Built

Year Built: 1951