Skip to content

1402 Fela DrVineland, NJ 08361

Built 2006

Last Sale Price
$263,850
Last Sale Date
Nov 27, 2006

Property Information

Block7602
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,426
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,100
30%
Improvement Value:$113,000
70%
Total Assessment$161,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,129+0.7%
2024$5,096+5.0%
2023$4,854+2.9%
2022$4,715+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$263,850
DeedBook 4016, Page 4931

Property Sale

Sale
$152,246
DeedBook 4008, Page 4542

Property Built

Built

Year Built: 2006