Skip to content

1382 Fela DrVineland, NJ 08361

Built 2006

Last Sale Price
$314,455
Last Sale Date
Dec 8, 2006

Property Information

Block7602
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,176
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,100
22%
Improvement Value:$174,300
78%
Total Assessment$222,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,831+0.7%
2024$6,785+5.2%
2023$6,451+3.1%
2022$6,260+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$314,455
DeedBook 4015, Page 3125

Property Sale

Sale
$230,619
DeedBook 4011, Page 6920

Property Built

Built

Year Built: 2006