Skip to content

1386 Matthew LnVineland, NJ 08361

Built 2007

Last Sale Price
$273,465
Last Sale Date
Jun 14, 2007

Property Information

Block7603
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,242
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
23%
Improvement Value:$156,700
77%
Total Assessment$203,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,486+0.7%
2024$6,443+5.0%
2023$6,137+2.9%
2022$5,962+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$273,465

From:

To:

DeedBook 4026, Page 8155NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/21/2007

Property Built

Built

Year Built: 2007