Skip to content

4935 Covered Bridge RdMillville, NJ 08332

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 7, 2020

Property Information

Block7703
Lot42
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,932
Acreage1.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,900
16%
Improvement Value:$303,200
84%
Total Assessment$363,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,561+0.7%
2024$11,485+5.0%
2023$10,940+2.9%
2022$10,628+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$299,900

From:

To:

DeedBook 2746, Page 265NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/8/2004

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$42,500

From:

To:

DeedBook 2654, Page 197Recorded4/2/2003

Property Sale

Sale
$210,500
DeedBook 2395, Page 251