Skip to content

4785 Stoney Bridge RdMillville, NJ 08332

Built 2006

Last Sale Price
$262,500
Last Sale Date
Jan 25, 2011

Property Information

Block7703
Lot47
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,411
Acreage1.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,400
17%
Improvement Value:$278,800
83%
Total Assessment$336,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,705+0.7%
2024$10,634+5.0%
2023$10,130+2.9%
2022$9,841+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$262,500
DeedBook 4079, Page 6930

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$48,500

From:

To:

DeedBook 2704, Page 201Recorded11/14/2003

Property Sale

Sale
$210,500
DeedBook 2395, Page 251