Skip to content

5578 Lodge PlMillville, NJ 08332

Built 1971

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Nov 29, 2021

Property Information

Block7708
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,418
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,200
22%
Improvement Value:$86,700
78%
Total Assessment$110,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,531+0.7%
2024$3,508+5.0%
2023$3,341+2.9%
2022$3,246+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,418DeedBook 4219, Page 6988Recorded12/14/2021

Property Sale

Sale
$78,900
DeedBook 1866, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1971