Skip to content

5680 Snyder AveMillville, NJ 08332

Built 1970

Last Sale Price
$249,333
Last Sale Date
Jul 18, 2023

Property Information

Block7706
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,418
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,600
21%
Improvement Value:$90,300
79%
Total Assessment$113,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,627+0.7%
2024$3,603+13.2%
2023$3,182+2.9%
2022$3,091+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$249,333
Sq Ft1,418DeedBook 4244, Page 4529Recorded7/25/2023

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 4098, Page 7044

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 1261, Page 709

Property Built

Built

Year Built: 1970