Skip to content

5712 High Ridge RdMillville, NJ 08332

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 15, 2017

Property Information

Block7708
Lot20
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,418
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,700
21%
Improvement Value:$97,200
79%
Total Assessment$122,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,913+0.7%
2024$3,887+5.0%
2023$3,703+2.9%
2022$3,597+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$101,500
DeedBook 2742, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1971