Skip to content

2743 Leamings Mill RdMillville, NJ 08332

Built 1965

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Sep 10, 2021

Property Information

Block7801
Lot31
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,495
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,500
25%
Improvement Value:$130,600
75%
Total Assessment$173,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,512+0.7%
2024$5,475+5.0%
2023$5,216+2.9%
2022$5,067+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,495DeedBook 4216, Page 5218Recorded10/7/2021

Property Built

Built

Year Built: 1965