Skip to content

2741 N West AveVineland, NJ 08360

Built 1973

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jul 22, 2022

Property Information

Block802
Lot14
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,000
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,200
25%
Improvement Value:$95,500
75%
Total Assessment$127,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,066+0.7%
2024$4,039+31.0%
2023$3,082+3.2%
2022$2,987+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,000DeedBook 4231, Page 1112Recorded8/12/2022

Property Sale

Sale
$140,000
Sq Ft1,000DeedBook 4225, Page 267Recorded4/4/2022

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 2117, Page 305

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 1813, Page 321

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 1549, Page 348

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 1549, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1973