Skip to content

371 W Forest Grove RdVineland, NJ 08360

Last Sale Date
Oct 30, 1995

Property Information

Block803
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description1S-B
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage22.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,600
2%
Improvement Value:$4,883,500
98%
Total Assessment$4,983,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2008$5,834+8.6%
2007$5,371+13.9%
2006$4,717+2.2%
2005$4,618+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 2145, Page 96

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 1178, Page 812