Skip to content

3097 N East AveVineland, NJ 08360

Built 1968

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 17, 2019

Property Information

Block903
Lot29
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,214
Acreage1.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,200
19%
Improvement Value:$171,300
81%
Total Assessment$212,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,766+0.7%
2024$6,721+5.0%
2023$6,403+2.9%
2022$6,220+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,214DeedBook 4179, Page 9555Recorded5/6/2019

Property Sale

Sale
$216,500

From:

To:

Sq Ft2,214DeedBook 4121, Page 3079Recorded9/22/2014

Property Built

Built

Year Built: 1968