Skip to content

1286 Sunrise AveVineland, NJ 08361

Built 1985

Last Sale Date
May 13, 2069

Property Information

Block907
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,132
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,000
19%
Improvement Value:$102,700
81%
Total Assessment$126,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,034+0.7%
2024$4,008+5.0%
2023$3,817+2.9%
2022$3,709+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$159,900

From:

To:

Sq Ft1,132DeedBook 4140, Page 3304Recorded4/18/2016

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 4081, Page 810

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 2329, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 1509, Page 1