Skip to content

2772 N East AveVineland, NJ 08360

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 4, 2050

Property Information

Block909
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1S-S-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,714
Acreage1.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,200
32%
Improvement Value:$97,500
68%
Total Assessment$142,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,294+0.7%
2024$4,264+5.3%
2023$4,050+3.1%
2022$3,927+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 713, Page 457

Property Built

Built

Year Built: 1948