Skip to content

270 Fairway AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1955

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Feb 21, 2023

Property Information

Block1002
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,900
40%
Improvement Value:$164,500
60%
Total Assessment$272,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,986+12.5%
2024$9,762+3.1%
2023$9,465+1.4%
2022$9,335+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft1,176DeedBook 20230, Page 22199

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5904, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1955