Skip to content

248 Fairway AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1955

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
May 28, 2024

Property Information

Block1002
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,110
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,400
49%
Improvement Value:$115,200
51%
Total Assessment$227,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,929+3.1%
2024$8,658+3.2%
2023$8,387+1.4%
2022$8,269+5.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft1,110DeedBook 20240, Page 31209

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 4847, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1955