Skip to content

51 Belmont AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1912

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 17, 2020

Property Information

Block101
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class47
Description2SB 2FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,666
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,300
16%
Improvement Value:$279,100
84%
Total Assessment$331,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,365+3.0%
2024$12,971+3.1%
2023$12,577+1.4%
2022$12,404+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1912