Skip to content

229 Brighton AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 5, 2010

Property Information

Block602
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class47
Description2SF3G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,606
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,300
37%
Improvement Value:$260,500
63%
Total Assessment$410,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,568+3.0%
2024$16,079+3.1%
2023$15,590+1.4%
2022$15,376+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 6166, Page 586

Property Built

Built

Year Built: 1917