Skip to content

20 Belmont AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1912

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 19, 1987

Property Information

Block102
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class47
Description2SS3G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,688
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,400
35%
Improvement Value:$161,600
65%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,083+3.0%
2024$9,785+3.1%
2023$9,488+1.4%
2022$9,358+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1912