Skip to content

26 Heckel StreetBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Dec 17, 2003

Property Information

Block105
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class---
Description1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,800
91%
Improvement Value:$5,100
9%
Total Assessment$58,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,375+3.0%
2024$2,305+3.1%
2023$2,235+1.4%
2022$2,205+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$20,000

To:

DeedBook 6129, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1922