Skip to content

15 Brook StreetBelleville, NJ 07109

Built 1912

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Jun 23, 1995

Property Information

Block105
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage864
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,300
38%
Improvement Value:$84,500
62%
Total Assessment$136,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,517+3.0%
2024$5,354+3.1%
2023$5,192+1.4%
2022$5,120+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000

To:

Sq Ft864DeedBook 5371, Page 476

Property Built

Built

Year Built: 1912