Skip to content

36 Heckel StreetBelleville, NJ 07109

Built 1913

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Aug 6, 2004

Property Information

Block106
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,500
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,100
33%
Improvement Value:$154,000
67%
Total Assessment$229,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,240+3.0%
2024$8,967+3.1%
2023$8,694+1.4%
2022$8,575+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft1,500DeedBook 6122, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1913