Skip to content

16 Morse PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1959

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
Dec 2, 1986

Property Information

Block1203
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,289
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,000
52%
Improvement Value:$140,700
48%
Total Assessment$295,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,676+3.1%
2024$11,324+3.2%
2023$10,972+1.4%
2022$10,818+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$168,000

To:

Sq Ft1,289DeedBook 4952, Page 897

Property Built

Built

Year Built: 1959