Skip to content

57 Crestwood AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1959

Last Sale Date
Dec 15, 2009

Property Information

Block1203
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,933
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
44%
Improvement Value:$197,400
56%
Total Assessment$352,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,962+3.1%
2024$13,543+3.2%
2023$13,124+1.4%
2022$12,940+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1959