Skip to content

128 Belmont AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Oct 26, 2001

Property Information

Block1301
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,736
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,100
35%
Improvement Value:$164,100
65%
Total Assessment$251,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,131+3.0%
2024$9,832+3.1%
2023$9,533+1.4%
2022$9,402+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft1,736DeedBook 5875, Page 617

Property Built

Built

Year Built: 1917