Skip to content

199-205 Heckel StreetBelleville, NJ 07109

Built 1977
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 14, 1998

Property Information

Block1302
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class10
Description3SB2BG 12APT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage12,828
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$490,000
49%
Improvement Value:$510,000
51%
Total Assessment$1,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$48,408+3.0%
2024$46,980+3.1%
2023$45,551+1.4%
2022$44,927+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1977