Skip to content

158 Belmont AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1952
Industrial

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Apr 18, 2025

Property Information

Block1302
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description1SCB INDUST
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,300
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,200
28%
Improvement Value:$157,300
72%
Total Assessment$218,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,812+3.0%
2024$8,552+3.1%
2023$8,292+1.4%
2022$8,178+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft2,300DeedBook 20250, Page 28060

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft2,300DeedBook 20211, Page 36240Recorded11/16/2021

Property Built

Built

Year Built: 1952