Skip to content

194 Heckel StreetBelleville, NJ 07109

Built 1917
Commercial

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jul 26, 2018

Property Information

Block1306
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description2SB STORAGE+1AP
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,738
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
27%
Improvement Value:$182,600
73%
Total Assessment$250,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,087+3.0%
2024$9,789+3.1%
2023$9,491+1.4%
2022$9,361+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1917