Skip to content

192 Heckel StreetBelleville, NJ 07109

Built 1930

Last Sale Date
Oct 6, 2004

Property Information

Block1306
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class45
Description2SB 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,698
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,600
24%
Improvement Value:$147,700
76%
Total Assessment$194,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,836+3.0%
2024$7,605+3.1%
2023$7,374+1.4%
2022$7,273+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930