Skip to content

16 Lake StreetBelleville, NJ 07109

Built 1897

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Feb 10, 2026

Property Information

Block1307
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1CB 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage955
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,000
40%
Improvement Value:$82,500
60%
Total Assessment$137,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,545+3.0%
2024$5,382+3.1%
2023$5,218+1.4%
2022$5,147+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft955DeedBook 20260, Page 10968

Property Sale

Sale
$152,500

To:

Sq Ft955DeedBook 20170, Page 13554

Property Sale

Sale
$84,000

To:

Sq Ft955DeedBook 12325, Page 94

Property Sale

Sale
$75,500

To:

Sq Ft955DeedBook 5479, Page 486

Property Built

Built

Year Built: 1897