Skip to content

18 Cross StreetBelleville, NJ 07109

Built 1995

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 23, 2023

Property Information

Block1405
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,970
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,300
21%
Improvement Value:$456,600
79%
Total Assessment$577,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,307+3.0%
2024$22,619+3.1%
2023$21,931+1.4%
2022$21,631+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1995