Skip to content

14 Cuozzo StreetBelleville, NJ 07109

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 20, 2000

Property Information

Block1502
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class47
Description2SF2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,136
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,300
29%
Improvement Value:$319,800
71%
Total Assessment$448,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,072+3.0%
2024$17,539+3.1%
2023$17,005+1.4%
2022$16,772+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1980