Skip to content

10 Cuozzo StreetBelleville, NJ 07109

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 10, 2019

Property Information

Block1502
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class45
Description2SF4G 4FAM
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage5,420
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,200
28%
Improvement Value:$463,600
72%
Total Assessment$642,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,924+3.0%
2024$25,159+3.1%
2023$24,394+1.4%
2022$24,060+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 5891, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1960