Skip to content

70 Sanford AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1940

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Aug 5, 2013

Property Information

Block1503
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class28
Description2SS 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage810
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,800
53%
Improvement Value:$80,100
47%
Total Assessment$170,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,892+3.0%
2024$6,689+3.1%
2023$6,486+1.4%
2022$6,397+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft810DeedBook 12453, Page 2091

Property Built

Built

Year Built: 1940