Skip to content

5 Maple AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1950

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Oct 13, 2015

Property Information

Block1604
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,245
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,500
51%
Improvement Value:$156,000
49%
Total Assessment$316,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,764+3.0%
2024$12,388+3.1%
2023$12,011+1.4%
2022$11,847+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft1,196DeedBook 20150, Page 90319

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5258, Page 505

Property Built

Built

Year Built: 1950