Skip to content

667 Mill StreetBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Sep 23, 2021

Property Information

Block1604
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
44%
Improvement Value:$144,200
56%
Total Assessment$256,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,333+3.0%
2024$10,028+6.9%
2023$9,381+1.4%
2022$9,253+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft1,400DeedBook 20211, Page 41671

Property Built

Built

Year Built: 1927