Skip to content

91 Smallwood AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 2, 2023

Property Information

Block1702
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,400
50%
Improvement Value:$149,700
50%
Total Assessment$297,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,982+3.0%
2024$11,628+3.1%
2023$11,275+1.4%
2022$11,120+8.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft1,512DeedBook 20200, Page 16670Recorded2/13/2020

Property Built

Built

Year Built: 1922