Skip to content

77 Perry StreetBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 2003

Property Information

Block5302
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class45
Description1SF1G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,538
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,700
48%
Improvement Value:$126,900
52%
Total Assessment$243,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,824+3.0%
2024$9,535+3.1%
2023$9,245+1.4%
2022$9,118+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927